Poprvé u moře – Santa Susanna, Španělsko

Můj první výlet k moři se uskutečnil v roce 1997, tedy v době, kdy mi byly dva roky. Jako výletní destinaci tenkrát rodiče zvolili Španělsko, oblast Santa Susanna v Costa del Maresme. Ubytování jsme měli v hotelu Los Pinos, který v tehdejší podobě dnes už neexistuje.

Z tohoto výletu si naši odvezli spoustu skvělých zážitků, které na dalších patnáct let měly zůstat pouze vzpomínkami. Táta umřel, finanční situace začala být náročnější a nikdo neměl na vycestování do zahraničí ani pomyšlení.

S financemi se to po nějaké době zlepšilo a já mámu a jejího nového partnera konečně po letech přesvědčila k tomu, abych si mohla vytvořit také své vlastní dovolenkové vzpomínky. Nakonec souhlasili. A tak jsem na začátku září v roce 2012 poprvé spatřila moře, které si už budu pamatovat navždycky.

Milované Španělsko!

Znovu jsme navštívili pobřeží Costa del Maresme a Santa Susannu, ovšem tentokrát nám k ubytování posloužil hotel Alhambra. Máma skoro celou (téměř čtyřiadvacetihodinovou!) cestu autobusem probásnila o tom, jak se těší na zdejší pokrmy. Já se zase nemohla dočkat, až konečně uvidím moře. Má očekávání se naplnila velmi záhy.

Náš autobus k hotelu dorazil hodně brzy ráno, skoro za tmy, takže z něj na žádnou velkou vodní plochu vidět nešlo. Jakmile jsme ale vystoupili, hned bylo něco jinak. Sůl ve vzduchu, vzdálené šumění vln, vlhký pocit tepla a naprosto jiná atmosféra, než která panuje v naší republice. Jelikož se v tu dobu začalo rozednívat, nechali jsme zavazadla na hotelové recepci a šli se podívat k moři, od kterého nás dělila jen silnice a jedna další řada hotelů.

Ten pocit, který vás pohltí, když poprvé doopravdy spatříte tu obrovskou masu vody ve svitu vycházejícího slunce, vám už nedovolí zapomenout.

Písek mě jemně šimral do chodidel, zatímco jsem se procházela po břehu, o který se lámaly vlny. Nakonec se to nedalo vydržet – stačilo si zaběhnout pro plavky a už jsem se nořila do překvapivě chladné vody. Onen chlad ovšem nebyl nijak neúnosný. Musím říct, že ač v září, ve Španělsku i mimo hlavní sezónu stále panují vysoké teploty, takže se nějaké osvěžení hodí.

V hotelu nás ubytovali po poledni a od té doby se o nás skvěle starali. Ačkoliv Alhambra patří mezi hotely nižší cenové kategorie, jídlo formou švédských stolů je tam výtečné a obsluha taky. A když vás přestane bavit koupání v moři, můžete využít zdejší bazén.

costa del maresme santa susanna hotel alhambra

Invia Španělsko

costa del maresme santa susanna hotel alhambra bazén

Mě moře neomrzelo. Poté, co jsem ze sebe smyla sůl a na chvilku si odpočinula od sluníčka, hned jsem zase zamířila zpět a znovu jí trochu nabrat. A takto to probíhalo téměř po celou dobu pobytu. Jen jednou se stalo, že už tak velké vlny, které se v této oblasti lámou o břeh, byly ještě větší a do vody se skoro nedalo vstoupit. Byla to nicméně úchvatná podívaná…

costa del maresme santa susanna moře

Moje první opravdová dovolená tedy rozhodně nezklamala.

Celý týden se nesl v duchu zaslouženého odpočinku, vody a sluníčka a pak, když nastal ten smutný čas odjezdu, řekla jsem si, že bych takovýchto zážitků ráda prožila více. Španělsko se tak stalo jednou z destinací, do které jsem rozhodně nezamířila naposled.

Doporučujeme: