Poloostrov Hel Polsko – informace, ubytování, cesta autem

poloostrov hel polsko pláž

Poloostrov Hel, někdy nazývaný Helská kosa, se nachází v severovýchodní částí Polska. Jedná se o 30 kilometrový pás pískových dun, který vznikl působením mořských proudů a větru.

Dovolená na Helu

Turistickou atrakcí je zajímavá křižovatka, která ukazuje, že když půjdete 100m doprava, tak dojdete k moři a pokud půjdete 100m doleva, dojdete také k moři. Jak je to možné? Polský poloostrov Hel se nachází mezi Baltským mořem a Puckým zálivem a v některých místech dosahuje jeho šířka pouhých 200m. Roku 1978 byl prohlášen za chráněné území.

Pohádková příroda

Na poloostrově najdete dlouhé písečné pláže. Jejich velkou výhodou je, že nejsou přelidněné a je na nich velké množství atrakcí pro děti. Pláže jsou lemované nádhernými borovými háji, které při západu slunce vytváří pohádkovou a romantickou atmosféru. Balt je také ideální na výlety.

TIP: Ubytování na Helu vybírejte na Booking.com

Teplota moře

Jak teplé je na Baltu moře? O Baltském moři je známo, že je chladnější, ale pokud Vám vyjde počasí, teplota moře se vyšplhá až na příjemných 25°C. Pokud se na polo ostrov Hel vydáte za koupáním, doporučuji spíše pláže na Puckém zálivu. Moře je klidnější a není tam tolik větrné počasí jako na baltské straně.

hel polsko pláž

Co můžete zažít na Helu?

Jste-li fanoušky cykloturistiky, tak určitě uvítáte krásné a hladké trasy pro cyklisty, které Vás provedou skoro po celém poloostrově.

Máte rádi vodní sporty? Potom určitě navštivte poloostrov na straně u Baltského moře. Jsou zde skvělé podmínky pro paraglaiding, windsurfing či vodní skútry.

Hell Polsko

Pokud nejste sportovní typ a chcete jiné zážitky, tak se na Helu určitě nudit nebudete. V hlavním letovisku, městečku Hel, se nachází Fokarium, což je záchranná stanice pro tuleně. Návštěva bude bavit nejen Vaše děti ale určitě i Vás, protože komentovaná krmení aktivních tuleňů jsou opravdu zajímavá.

Máte rádi vojenskou a válečnou tematiku? To musíte navštívit Muzeum obrany pobřeží, které se nachází v gotickém kostele ze 14. století. I ti co válkám a vojenství moc nerozumí budou nadšení.

Jste rybář/ka? Na Helu je pro Vás připravena možnost rybaření z lodi ale i z břehu. Dále můžete navštívit Muzeum mořského rybářství, které je velmi zajímavé.

Místo, které stojí za to navštívit je také romantický Helský maják, který je vysoký 40m a také Helské Duny, ze kterých se ta nejvyšší nachází ve výšce 23 m. n. m.

Jaká je turistická kvalita poloostrova?

Jak již bylo výše uvedeno, Baltské moře není na koupání pro každého ale je místem pro vznik krásných zážitků. Kvalita ubytování i jídla je velice dobrá. Nejvíce si pochutnají milovníci ryb a to v pobřežních restauracích, kde servírují čerstvé ryby. Celkově je polostrov velmi čistý, nikde nenajdete odpadky ani PET lahve. Centrum městečka Hel je živé i večer. Nachází se zde spousta kaváren, restaurací a barů.

Cesta autem na Hel

Nejdůležitější věcí je to, abyste nejezdili o víkendu, pokud je to možné. Dovolenou by Vám totiž mohly zkazit zdlouhavé kolony.

Nejrychlejší cesta na Hel je dlouhá 966 km a trvá cca 10 hodin. Ať jedete odkudkoliv kromě Liberce, tak se dejte na Prahu a poté do Liberce po D10. V Polsku se D10 promění na A4 a až k poloostrovu Hel pojedete po silnici E75. U města Pruzsz Gdański se napojíte na silnici E28, která vede až do městečka Hel.

Na poloostrov vede i kratší cesta, ale je o 5 hodin časově delší a ušetříte 200 km. Jedete přes nespočet vesnic, měst i polí a tato varianta cesty je velmi únavná.

Ubytování Hel Polsko

Levné ubytování na tomto poloostrově zde nabídkou hlavně kempy (camp), kdo ale hledá apartmán a více soukromí, ten si také vybere. Apartmány, pensiony i hotely vybírejte zde.

Rezervace ubytování

helská kosa polsko

Čtěte také další článek o dovolené v Polsku u moře.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*