Kudowa – Zdrój v Polsku je destinace pro každého a pro všechny

Kudowa Zdroj Polsko

Znáte ty domluvy o rodinném výletě, kdy dcera chce relax, syn zábavu, tatínek akci a maminka si chce hlavně od všech orazit a zanakupovat si? Znáte ty situace, kdy celá rodina chce do zahraničí, ale nedomluví se jinak, než česky? Nevíte, co s tím? Snadná rada! Vydejte se do Polska do Kudowy – Zdrój.

Čekají zde na vás termální lázně, aqua park (vodní svět), restaurace, kde si určitě dejte výborné ryby, ale hlavní místo, proč sem mnoho lidí jezdí, jsou právě trhy a tržiště.

Cesta autem a autobusem

Je to podobné jako popis pohádkové cesty – za devatero horami princ projel údolím… Vy ale nemusíte přejet devatero hor, stačí zdolat předhůří Krkonoš. A neprojedete údolím, ale prostorem bývalé celnice na konci města Náchod. Pár kilometrů, doslova co by kamenem dohodil, a vjíždíte do malebného polského městečka Kudowa – Zdrój. Pro motorizované turisty pohodlná cesta po kvalitních silnicích, nemotorizovaní mohou využít pravidelnou autobusovou linku z Náchoda.

Kudowa – Zdrój Polsko

Jak už napovídá název, je to staré polské lázeňské město. V česky psaných starších textech je můžete najít i pod názvem Lázně Chudoba. Nenechte se českým ekvivalentem názvu zmást! Lázně to jsou, ale rozhodně ne chudobné. Jsou bohaté na krásnou architekturu, na zážitky a na milé obyvatele. Jejich založení spadá do doby před téměř 700 lety.

První procházka Kudowou

Asi každý, kdo přijede do Kudowy, nejdříve vyrazí do parku (Park Zdrojowy) s několika minerálními prameny a na kolonádu s krásným lázeňským pavilonem z roku 1853 a neodolá popíjení pramenů nebo posezení v některé z mnoha kaváren a cukráren na kolonádě (téměř všude přijímají platbu kartou, tak se neupejpejte a ochutnejte skvělé polské moučníky). Krásnou tečkou za procházkou může být třeba posezení u fontány.

Aquapark

Pro klidnější cestovatele nabízí město svoji hýčkající náruč. Po krátké klidné procházce parkem a kolonádou stanete před aquacentrem. Jeho zajímavostí a předností, kromě velmi vlídné ceny vstupného, za kterou si můžete podle libosti lebedit v sauně, ve vířivce nebo využít krytý plavecký bazén, je to, že všechny jeho bazény jsou naplněny minerální vodou. Takže vlastně nelenošíte, ale léčíte se. A když už jste v aquacentru, využijte zdejší masáže, jsou nepřekonatelné.

Kam na výlet

Pro turisty a chodce je toto město pravým rájem. Téměř na každém rohu narazíte na informační tabule s dobře vyznačenými trasami a s přehledem a charakteristikou turistických cílů. Pokud se tedy nedáte zlákat k prozkoumávání cestiček a pěšinek na vlastní pěst, nikdy cíl cesty nemůžete minout a po příjemně a citlivě upravených cestách a stezkách s dobrým značením vždy dojdete na správné místo. Stačí si jenom vybrat, zda zamíříte na krásnou vyhlídku Altana Milości, do kostnice Kaplica Czaszek, do skanzenu Pstražna, do Muzea žab, do Muzea hraček, na Stezku mizejících řemesel, k některému z mnoha starobylých kostelíků, nebo se budete jenom tak toulat krásnou přírodou Klodska.

Altán lásky - Kudowa Zdroj Polsko

Tržnice a nákupy

Na trhy je nejlepší sobota. V sobotu naplno ožije v širokém okolí vyhlášená tržnice. Pořídíte na ní všechno od pytle brambor přes oblečení až po motorovou pilu. Prodejci jsou milí, uctiví a věřte, že jazyková bariéra mezi nimi a vámi určitě nehrozí. Ta nehrozí ani v žádném z mnoha malých obchůdků ve městě. Na tržnici i v obchůdcích jsou ceny mírné a zboží kvalitní. Měnou je polský zloty, ale na tržnici nakoupíte i za české koruny, takže žádný strach, že byste si nevyměnili dostatek peněz.

Noční život

V Kudowě velmi rychle zjistíte, že lázeňský host v noci nespí. Proč také, když skoro každá kavárna v centru města má tančírnu a všechny do jedné vás lákají barevnými vývěskami, abyste páteční a sobotní noc strávil právě u nich?

Kam na jídlo

Kamkoliv. Můžete si vybrat z celé škály od honosných restaurací až po malá bistra. Všude v Polsku je jídlo výborné, ceny dobré a personál milý a usměvavý (a není problém platit kartou).

Levné ubytování v Kudowě

Je těžké odtud odjíždět po jednodenním výletě. Tolik jste toho ještě neviděli! Tak nespěchejte! Ubytujte se v jednom z mnoha penzionů a ráno se vydejte za dalším dobrodružstvím. Velmi oblíbený je Hotel Adam & Spa.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*