Dovolená u Baltského moře v Polsku

Všichni jistě známe Čechy nejnavštěvovanější přímořské destinace – Chorvatsko, Řecko, Turecko nebo Itálii. Určitě by vás nenapadlo mezi ně zařadit Polsko. Přiznejme, právem.

Polsko – klidný ráj zakrytý předsudky

My Češi máme totiž tendenci si věci kolem sebe škatulkovat a zjednodušovat si pohled na ně. Když se řekne Francie, představíme si láhev vína, když Rusko, tak se nám vybaví hokej nebo vodka. Stejně tak, když mluvíme o Polsku, představujeme si jej jako přísně katolickou zemi svázanou tradicemi, studenou, a s nevlídným počasím. Kdo by tam tedy jezdil? Já však mám s touto zemí úplně jiné zkušenosti. Pravda, od mé návštěvy uběhlo již několik let, na druhou stranu tolik se tam snad změnit nemohlo.

TIP: Ubytování Polsko u moře nabídne levné i luxusní, rezervujte  na Booking.com >>

Cesta autem

Vyjížděli jsme tenkrát s rodinou z Brna, a naším konečným cílem bylo Lotyšsko. Na doporučení našich známých jsme si však udělali malou odbočku na západ a strávili několik dní na pobřeží Baltského moře, poblíž městečka Ustka. Vzhledem k tomu, jak se u nás Polsko bere, mě tehdy hodně věcí zaujalo. Již samotné silnice, po kterých jsme jeli. Rozhodně nebyly o nic horší než ty u nás.

Když už budete v Polsku, rozhodně musíte vidět Mazurská jezera.

Další překvapení mě čekalo, když jsme se blížili k našemu cíli. Rozhodně jsem u Baltu nečekal písečné pláže, natož aby se na nich někdo koupal… Opět jsem se mýlil, a jak se později ukázalo, nebylo to naposled.

polsko dovolená moře

Ubytování u moře v Polsku

Ubytováni jsme byli ve vesničce Duninowo na statku. Ten vlastnil starší pán, který jeho část pronajímal. Od chvíle, kdy jsme se u jeho dveří objevili, si chtěl povídat. Anglicky sice úplně neuměl, ale podivnou směsicí angličtiny, polštiny, slovenštiny a češtiny jsme se s ním dorozuměli. Překvapoval nás svým vtipem, pořád se smál a choval se velmi mile. Ráno nám dokonce chystal snídaně, zatímco večer se vždycky zastavil na slovíčko, aby se zeptal kde jsme byli, jak se nám tam líbilo a kam jedeme zítra.

Dovolená Polsko Balt

Avšak zpět k dovolené. Již první den po příjezdu jsme byli zvědaví a chtěli vidět Baltské moře. Jeli jsme tedy ještě kus dál k pobřeží, až jsme jej spatřili. Kdo by čekal, že bude na koupání velmi chladné, pletl by se. Bylo poměrně teplé (samozřejmě ne tolik jako Středozemní, ale koupat se v něm dalo). Navíc, protože se nejedná o tolik vyhlášenou destinaci, měli jsme na vodní radovánky mnohem více klidu a soukromí. Oblíbené jsou zde i kempy, Polsko jich má opravdu dost. Sami se podívejte.

button_rezervujte_ubytovani

Výlety

Druhý den jsme se po doporučení našeho ubytovatele vypravili místo do přístavu Ustka, kam jsme se chtěli podívat, na hrad do Slupsku, ale ten nás poněkud zklamal. Nebylo tam toho moc k vidění, byl v rekonstrukci, a hradní personál se chvílemi tvářil, jako bychom ho svou přítomností obtěžovali. Poslední den jsme tedy využili konečně k návštěvě Ustky. Prohlédli jsme si přístaviště, prošli se městem a nakoupili zde pár suvenýrů na památku. K obědu jsme si tu nakonec vybrali malou hospůdku, vybavenou v námořnickém stylu. Ačkoliv polská kuchyně nás do té doby příliš nenadchla (v podstatě vůbec), musím říci, že tady jsme se najedli rybích specialit přímo skvěle. Tamní kuchař byl ve svém oboru opravdu odborník. Odpoledne jsme se ještě krátce zajeli vykoupat k moři, pak už ale nastal čas balení a odjezdu. Teprve později jsme si uvědomili, že byla škoda nezůstat déle. Lotyšsko, kde jsme navštívili národní park Kemeri nedaleko Rigy, nás totiž docela zklamalo. Přestože Polsko byla původně jen taková výplňka dovolené, vzpomínám na něj mnohem raději, a poslední tři roky si doma pořád slibujeme, že se tam ještě někdy podíváme. Tak snad letos už to konečně vyjde a opět Baltické moře navštívíme.

Kdy a kam na dovolenou do Polska k Baltu

Dovolená u polského baltického moře je ideální během letních prázdnin, které mají děti v České republice, takže červenec a srpen, kdy je teplota vody v Polsku už přijatelná. Mimo sezonu je zde ale také krásně, třeba na poznávací dovolenou.

TIP: Dovolená na Rujáně u moře v Německu

Mezi oblíbená místa a letoviska patří Svinoujscie (Swinoujscie, Svinoústí), Miedzizdroje (Mezizdroje), Miedzywodzie, Dziwnow, Pobierowo, Rewal, Mrzezyno, Kolobrzeg, Mielno, Ustka nebo velmi pěkný poloostrov Hel.

Polsko – zájezdy a dovolená

Do Polska nemusíte vyrazit pouze k moři, ale například i na poznávací zájezd.

Věřím, že i vás tato recenze přesvědčila a příště také vyrazíte směr polský Balt.

Další důležité odkazy

9 Comments

 1. V Polsku u Baltu jsem byl před rokem a byla to nejlepší rodinná dovolená, kterou jsme zažili. Poloprázdné pláže a přitom moře mělo cca 22C, takže žádný led jak je všude popisováno, ale v těch 35C vedrech pěkně osvěžující. Jídlo výborné, hlavně ryby. Ubytování také na pohodu, no co dodat, už se těšíme, až sem letos zase pojedeme, tentokrát ale ne do Mezizdroje, ale popojedeme dál na polo ostrov Hel, kde je prý nádherně také.

  • Nejlepe vlakem je to pohodlnější stoji to 2000 tam i zpatky a vlak cele prazdniny jede v 20:12 z Bohumina do Leby nebo na Hell a hlavně vlak je pohodlnější než autobus mě divolená na 8 dní stala 4500 a byly jsme v luxusnim apartmanu v Lebe prímo u more

   • Zdravím Ivane, vypadá to lákavě. Mohl by jste napsat název apartmánu a zda je v blízkosti vlakového nádraží?
    Díky, Andrea

   • Dobrý den. Prosím, můžete mi napsat název apartmánu ve kterém jste byli ubytovaní na ostrově Leba? Mnohokrat děkuji. Pavlíčková z Ústí nad Labem.

 2. O autobusu nevím, ale jede denně přímý vlak, rychlík z Ostravy přímo na poloostrov Hel. Večer nasednete, ráno jste tam! Jede bez přestupu a o prázdninách.

  • Chcete ušetřit? Pak rozhodně nejezdéte z Bohumín rychlíkem Widmy, ale nastupte až na polském území v Chalupkach, které jsou od Bohumína asi 4 km daleko. Jezdí sem regionální vlaky za pár korun,autobus do Starého Bohumína za 16,-kč a pak asi 1 km pěšky, nebo vás sem z bohumínského nádraží hodí taxi za stovku. Na polském tarifu ušetříte cca polovinu ceny jízdného. Vlak jede do Gdanska, kde se rozdělí, polovina pokračuje až na Hel, druhá pak do Leby.

Komentáře nejsou povoleny.