Mazurská jezera v Polsku

Mazurská jezera - Mazury Polsko 3

Mazurská jezera neboli „Země tisíce jezer“ se rozprostírají na severovýchodě Polska. Cesta z Ostravy je dlouhá 630 km a trvá přibližně 10 hodin. Je to krásný kout země.

Mazurská jezera Polsko

Mazurský jezera jsou orámovaná nádhernými borovicovými, březovými a dubovými lesy. A k tomu na nich plavou kouzelné labutě a divoké kachny a žijí tady i jiná divoká zvířata, jako například, rysy, jeleni, vlci, divočáci a bobři, volavky. Na svoje si tedy přijdou milovníci přírody.

TIP: Poloostrov Hel je také parádní místo.

Největší Mazurské jezero je Sniadrwy a má rozlohu 114 km2, Mamry je jenom o něco menší: 105 km2. Tzv. Velká Mazurská jezera představují soustavu 45 jezer o celkové ploše více 39.000 ha. Celkově se v oblasti nachází na 3300 jezer. Jsou vzájemně propojena dvanácti kanály a 8 řekami a říčkami.

rezervujte ubytování

Mazurská jezera - Mazury Polsko 1

Jsou rájem vodáků a rybářů a můžete se v nich také vykoupat. Jiní tam zase rádi jezdí na kola, nebo na čluny. Dá se tady příjemně kempovat nebo si půjčit člun. Půjčovna a pronájem lodí je další ze super možností, jak si dovolenou na Mazurech užít trochu jinak, než jen koupáním v jezeře. Teplota vody na Mazurských jezerech je podobná jako v létě v ČR, takže se není třeba obávat, že by byla voda studená.

Čtěte jaká byla dovolená v Polsku u Baltu.

Mazurská jezera - Mazury Polsko 2

V okolí jezer je spousta rybích restaurací s čerstvými rybami (štiky, okouny, candáty, plotice). Ryby stojí přibližně 30 PLZ. Ceny v restauracích jsou přijatelné a obsluha příjemná a k tomu tahle čarokrásná příroda, která na člověka působí jako oáza klidu.

Mazurská jezera - Mazury Polsko 4

Mazurská jezera se díky své poloze stávala již od devatenáctého století centrem bojových operací. Najdete zde pruské pevnosti z dob, kdy bylo Polsko rozdělenou zemí, bunkry z první světové války zničené dělostřeleckou palbou a hlavně velmi známý komplex železobetonových bunkrů „Vlčí hnízdo“ v Gierloz. Je zde i kostel svatého Jiří v Ketrzynu. Návštěvníci si mohou také připomenout místo významné bitvy u Grunwaldu, které se zúčastnil i mladý Jan Žižka z Trocnova.

Když se rozhodnete svojí dovolenou a léto trávit u Mazurských jezer v Polsku, tak se pokocháte nádhernou panenskou přírodou plnou lesů a jezer. Dovolená potěší rodiny s dětmi, party vodáků a cyklistů. Na kole se zde projedete náramně, cyklostezky tu jsou kvalitní.

Ubytování Mazurské jezera

Najdete zde jak mnohé kempy, tak i hotely. Většina turistů ale pravděpodobně zvolí kemp.

Levné ubytování na Mazurech rezervujte zde

 

Odkazy

Mapa – mapy, kde leží Mazury

Předpověď počasí

1 Comment

  1. Mazury jsme navstivili pred mnoha lety s prateli a vidim ze je cas si tuto krasnou oblast v Polsku zase pripomenout. Diky za tip.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*