Rodinná dovolená s dětmi – jak ji přežít

On: „Tak ty děti trochu zklidni, ne?“ Ona: „Proč já? Jsou to snad i tvoje děti, ne? Podej mi foťák. Počkej, proč píše, že v něm není karta? Tys nevzal kartu?“ On: „Jak tys nevzal… foťák je přece tvůj, ne?“ Ona: „No ale techniku máš na starost ty! Moje nervy…“ Zní vám to povědomě? Ačkoli se na dovolenou celé týdny těšíme, stává se, že se z ní vyklube ne úplná idyla. Jsme v jiném než domácím prostředí, navíc čtyřiadvacet hodin denně s partnerem, případně i s dětmi. Jak si nelézt na nervy?

Jak přežít rodinnou dovolenou s dětmi

Klíčem by měla být hlavně komunikace, a to už od začátku. Pokud jeden z vás chce do hor a druhý k moři, je potřeba nalézt kompromis: jedna dovolená se může odehrávat u moře, další v horách, případně můžete nalézt místo, kde lze obě varianty zkombinovat. Nebo strávit vysněnou dovolenou s podobně naladěnými nadšenci a kompromisní společně. A samozřejmě, je nutné pamatovat na blaho všech: pokud máte batolata a chcete jít na ferraty, počítejte s tím, že protějšek možná nebude nadšený, že se celé dny stará o děti, zatímco vy se realizujete.

Popřemýšlejte také nad délkou dovolené. Jestliže chcete pořádně zregenerovat, nepočítejte s tím, že to spraví jeden prodloužený víkend. Domluvte se, zda zvolíte jednu delší dovolenou nebo několik kratších – samozřejmě, pokud peněženka a zaměstnavatel dovolí.

dovolená s dětmi 3

Komunikace je rovněž důležitá při předdovolenkové přípravě a při balení. Předem se jasně dohodněte, kdo zajistí pojištění, kdo letenky, kdo sbalí kameru, kdo vymění peníze. Skvělým pomocníkem může být psaný seznam věcí na dovolenou, kde si už nějaký čas před cestou můžete psát a odškrtávat úkoly. Může to znít trochu jako v první třídě, pak se vám ale nestane, že na dovolené budete postrádat nabíječku na mobil, v horším případě doklady. Zvažte také vaši finanční situaci a dohodněte se, zda si můžete na dovolené pořádně vyhodit z kopýtka, nebo jsou prázdniny citelnou zátěží pro váš rozpočet a budete se muset držet trochu zpátky. Pro děti doporučuji nahrát nové hry do mobilu, které ještě neznají a uvidíte, že budete mít občas i chvilku pro sebe.

dovolená s dětmi 2

A přímo na dovolené? Pamatujte, že tu je od toho, abyste si odpočinuli a je tedy zbytečné a malicherné ztrácet čas handrkováním. Snažte se překousnout drobné nedostatky a v klidu podebatujte o nedostatcích větších. Pak bude vaše klidná dovolená ne zaručena, ale aspoň pravděpodobnější.

Nejoblíbenější pobytové i poznávací zájezdy pro rodiny s dětmi jsou do Řecka. Máte již také vybráno?

Řecko – dovolená a zájezdy

Další články o rodinných dovolených: