Moje první letošní dovolená v ČR

Poslední den v práci před dovolenou je ten nejdelší a nejnáročnější, zdá se! Avšak i já se dočkala hodiny H. Poslední zaklapnutá složka s administrativou a krátké ahoj kolegům už symbolizuje začátek mé první letošní dovolené.

A jelikož nejsme zastánci rozpálených pláží a nicnedělání, s přítelem jsme se odpojili od davů turistů mířících do zahraničí a pídíme po krásách České republiky a hezky na motorce! První zastávka? Město Štramberk.

Cestou necestou, třeba i po čichu

Štramberk – město, jež je snadné najít „po čichu“. Ano, hádáte správně kvůli místní specialitě štramberským uším. Jejich nabídka v okolí je rozmanitá, štramberské uši s čokoládou, s banánem, se zmrzlinou…zdá se, že toto malebné a provoněné město s dietu držícími návštěvníky nepočítá. No ještě, že já žádnou nedržím, i když ty schody na Trúbu by vydaly za dobrou hodinku v posilovně. Trúba je vysoká strážní hradní věž, která zde i s okolními hradbami zbyla po úctyhodném hradu Valašského království. A pod Trúbou to žije! Plno rodin s dětmi, samostatných turistů i zamilovaných dvojic, na jejich tvářích se však značí zklamání. Trúba je z důvodu stavebních prací zavřena! Nu což, i v podhradí je krásně a ten výhled!

Štramberk dovolená 2 Štramberk dovolená 3

Po stopách pra předků

Dýchá na nás jistá starodávná atmosféra. Jakoby předešlí vladaři chránili hradby i v této moderní době. Po krátkém osvěžení v malebné hospůdce v podhradí a s davy brebentících lidí v zádech a s helmami v ruce samozřejmě,  se přesouváme k nedaleké jeskyni Šipka.Trocha další chůze rozhodně není na škodu. Jeskyně Šipka je však  bohužel nebo bohudík již opuštěná a jen odvážlivci se vydají do jejich útrob a tak se tam chtě, nechtě ženu taky. Pokud čekáte kresby pravěkých lidí nebo kosti pravěkých zvířat, jsou vaše očekávání maličko přemrštěná, jako ta moje! Ale záznam o tom, že se zde našla spodní čelist neandertálského dítěte přidá na atmosféře. Jinak čekejte tmu, proto je dobré mít u sebe alespoň zapalovač. A já ho měla!

Štramberk dovolená 4 Štramberk dovolená 5 Štramberk dovolená 6

A pak po schůdcích nahoru, nad jeskyni Šipku. Tam si prohlédnete nejen vše hezky z ptačí perspektivy, nýbrž se můžete pokochat i krásným památníkem. Naše kručící žaludky nám však nedovolí zůstat déle, proto se vydáváme hledat místo, kde by nás pohodlně usadili a řádně nasytili.

A co přinést rodině a známým z dovolené? No jasně, Štramberské uši!

Vracet se bez nich, to se raději o návštěvě Štramberku vůbec nezmiňovat! Teď ještě najít ubytování a další den jiné město a jiné zážitky. Přesně tak jsme si totiž naplánovali naši první letošní dovolenou!

button_rezervujte_ubytovani

Štramberk dovolená 7 Štramberk dovolená 8