Dánsko a moje první dovolená s rodiči

Dánsko dovolená 1 Velky Belt

Dánsko se stalo cílem mé první zahraniční dovolené. Navštívila jsem je s rodiči, když mi bylo 11 roků, v druhé půlce 90. let. Cestování autem přes Německo a trajektem do Dánska mi proto nepřišlo nijak strašné. Rodiče se při řízení na asi 10 hodinové cestě střídali a mohli si tak oba odpočinout.

Největším zážitkem pro mě byla cesta trajektem, hlavně proto, že trpím mořskou nemocí. A projíždění z jednoho ostrova na druhý přes obrovský Velký Belt – 2.největší visutý most na světě.

První zastávkou naší cesty byla Kodaň, kde jsme přespali nedaleko ZOO. Na druhý den jsme si ji prohlédli a prošli si také historické centrum hlavního města. Z kulaté věže Rundetårn jsme shlédli celou Kodaň. Zastavili jsme se i u přístavu, kde na kameni sedí bronzová socha Malé mořské víly. Tehdy ještě byla u břehu, kde se jí mohli dotýkat nejen turisté, ale i vandalové. A tak je dnes už dál v moři.

Naším cílem ale bylo město Odense ležící na ostrově Fyn. Blízko města, v sousedství několika málo domů, mají svůj domek i naši příbuzní, kteří nás zde na necelé 2 týdny ubytovali. Bydlí v typickém dánském hrázděném domku.

Dánsko dovolená 2 hrázděný domek příbuzných

Ty nechybí ani ve městě, kde jsme si zvenku prohlédli rodný dům H. CH. Andersena, a v nedalekém parku si užili jednu jeho hranou pohádku, i když jsme nerozuměli ani slovo.

Dánsko dovolená 4 představení - pohádka H.Ch.Andersena

V Odense vyrábějí bezkonkurenční marcipán, který vyžaduji dovést po každém, kdo se do Dánska vydá.

Dánsko dovolená 3 ulice v Odense

Příbuzní nás vzali k moři, které je i v létě chladné, takže si místní spíše užívají procházky po větrné pláži. Já jsem v něm udělala svá první mořská tempa, i když v tak studené vodě bych jindy nesmočila ani palec. Také jsme byli hosty na oslavě jejich známého, která začala na parníku s kapelou, pokračovala piknikem a hraním pétanque v parku a končila pozdě v noci v oslavencově domě. V Dánsku slunce v červenci zapadá až okolo 22. hodiny večer, oslava proto byla příjemná.

Udělali jsme si i jednodenní výlet do Legolandu, což je pro dítě tak úžasné místo, že mi ani nevadilo vystát dlouhé fronty na jednotlivé atrakce. Kromě malých městeček si vybavuji i safari se zvířaty v životní velikosti nebo jízdu kanoí ve westernové krajině.

Dánsko dovolená 5 Legoland miniaturní městečko

Dánsko dovolená 6 Legoland safari

Na dovolenou ráda vzpomínám já i rodiče a určitě se tam chci ještě podívat.

button_zajezdy

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*