Vodácký zájezd Řeky Slovinska

Po nepříliš povedené lachtaní, tedy válecí dovolené v Chorvatsku, jsme se v roce 2008 rozhodli pro cosi akčnějšího. Z obrovské nabídky aktivních dovolených, padla volba na CK Kudrnu a jeho vodácký zájezd s názvem Řeky Slovinska. Zájezd byl doporučován pro vodáky se zkušenostmi. My sice moc zkušeností neměli, ale zase jsme do toho šli se zápalem.

Vodácký zájezd Řeky Slovinska

Z Brna jsme vyrazili autobusem jednoho červnového večera. Cesta vesele ubíhala a chvíli po rozbřesku naše posádka dorazila skoro na místo. Ještě jedna malá zastávka v menším městečku a začneme naloďovat.

Při prohlídce města si nešlo nevšimnout, že řeka je tak nějak více rozvodněná. Důvodem byly nedávné menší povodně.

V tu chvíli nám již trochu zamrzal úsměv na rtech.

O pár okamžiků a kilometrů dál se fasovala snídaně v podobě vánočky a kakaa. A takto posilnění jsme se jali nafukovat čluny, na výběr byly lodě typu Pálava nebo Baraka, netušíc jaký je v tom rozdíl, patrioti v nás zvolili člun Pálava. Dále obléct neopren a na hlavu si zapnout slušivou helmu.

TIP: Do Slovinska dojedete i autem a ubytování rezervujte dopředu na Booking.com

Potom následovala lehká instruktáž, dozvěděli jsme se, že při sjíždějí jezu, je dobré se připásat k lodi. Větve stromů rozrážet zásadně předkloněnou hlavou, a až se převrátíme, máme se pokusit chytat jakýsi pytlík s lanem, aby nás mohli vytáhnout na břeh.

A šlo se na věc. Pokoříme řeku Krku.

Na první jezu se vyklopili v podstatě všichni účastníci zájezdu, kromě našich skvělých instruktorů. Na následujícím se už překlopila jen polovina. A na konci dne na tom byli všichni stejně, vyřízení, unavení, ale šťastní. Druhého dne ráno nás čekala překrásná procházka podél Bohinjského jezera, které je tak průzračné, že se v něm odráží celé nebe. Následoval výšlap k vodopádu Savica a poznání skutečné síly vody.

Vodácký zájezd Řeky Slovinska

Sjeli jsme řeku Sávu Bohinku a natrénovali spoustu vodáckých dovedností. Další dny se jely řeky Sáva Dolinka a na závěr nás čekala Soča. Na Soči jsou velmi těžké úseky, a proto se vybraly jen některé posádky, které je smí jet.

K naší obrovské radosti a nově nabitým zkušenostem nám to bylo dovoleno.

Za pět dní se z nás díky úžasné organizaci zájezdu stali skuteční vodáci, utužilo to naše charaktery a viděli jsme nádhernou krajinu, vodu, panoráma a panenskou přírodu.

Prekérní, ale krásné.

Přečtěte si ještě: