Lago di Garda – italský ráj střežený Alpami

Lago di Garda Itálie 3

Průzračná voda lemující pohodlné písčité i kamenité pláže, úchvatné výhledy, romantické promenády, chutné víno a úžasná italská kuchyně, strhující historie a památky, zábava pro celou rodinu, sportovní vyžití, adrenalin i absolutní relaxace to vše se skrývá za názvem největšího jezera Itálie, Lago di Garda.

Nikdy nezapomenu na můj první příjezd na Lago di Garda. Po noční cestě autem jsme pomalu klesali směrem k Riva del Garda. Otevřel se nám naprosto úžasný výhled na jezero zalité sluncem. Vystoupila jsem a zůstala stát pod prvním olivovníkem, který mi stínil oči. Bylo to prostě dokonalé. Tak dokonalé, že jsem tu strávila následující 3 roky života.

Lago di Garda Itálie 1

Kde se ubytovat

Jedná se o velmi oblíbenou turistickou oblast, proto doporučuji pension, hotel, nebo apartmán zamluvit včas.

rezervujte ubytování

Na Lago di Garda je skvělé to, že vás na každé jeho straně ohromí a baví něco jiného. Pořád je co objevovat a vždy budete chtít víc. Ať už si vyberete větší města jako Riva del Garda, Desenzano del Garda nebo Sirmione, nebo menší městečko jako je například Salò s jeho luxusními obchody a bohatou historií, neprohloupíte.

V každém z nich najdete romantické bary podávající čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu, skvělou kávu a místní pečivo k snídani a výtečný aperitiv před večeří, kdy při místních vínech (Soave,Valpolicella, Bardolino nebo Moscato Giallo) můžete ochutnat lokální sýry, uzeniny, olivy či sušená rajčata. Navíc břehy jezera spojují trajektové trasy, takže si ušetříte stání v zácpách.Na všední dny rozhodně zapomenete při procházce po Lungolago, promenádě kolem jezera, lemované palmami, pomerančovníky a romantickými přístavy.

Lago di Garda Itálie 2

Zde nesmíte vynechat návštěvu jedné z gelaterií, místních cukrárniček s domácí zmrzlinou. Kdo se nechce držet při zemi, měl by navštívit Malcesine a vyjet si otočnou lanovkou na nejvyšší horu Monte Baldo (1753 m), lepší výhledy na jezero a Alpy totiž jinde nenajdete.

Mým nejoblíbenějším místem na jezeře ale není kouzelná Botanická zahrada André Hellera a šokující památník Vittoriale degli ItalianiGardone, nebo strhující hrad a lázně v Sirmione. Je jím údolí starých papíren, Valle delle Cartiere, do kterého se vchází z městečka Toscolano Maderno. Divoký potok zde prorval svou cestu skrz skály, okolní kopce zkrotili místní obyvatelé kaskádami olivových hájů, to vše zaštiťují hory. Za návštěvu jistě stojí i zdejší muzeum papíru.

valle delle cartiere

Co se týče místní kuchyně, doporučuji navštívit jednu z Azienda Agricola, což jsou většinou rodinné restaurace-usedlosti nebo farmy s dlouholetou tradicí, kde si většinu surovin produkují sami. Určitě ochutnejte ryby. Například štika (luccio), časně ráno vylovená z jezera, nebo regionální specialita Spiedo con polenta (grilovaný špíz z různých druhů masa s kaší z kukuřičné krupice) předčí leckterý steak. Pokud milujete pizzu, jste tu správně. Já osobně preferuji malé pizzerie mimo turistické tepny, jakou je například Gatto Giallo uprostřed městečka Toscolano Maderno. Chodím sem starousedlíci a na kvalitě pizzy je to znát. Před odjezdem určitě navštivte farmářské trhy. Každé městečko se je snaží pořádat v jiný den a kulinární úlovky, které zde pořídíte, vám doma jistě připomenou jedinečnost tohoto místa.

Přístav v Gargnano Itálie

Lago di Garda je zkrátka ideálním a všestranným místem pro dokonalou dovolenou. A kdo by si přeci jen nevystačil s místními krásami, může vyrazit do některého ze zábavních parků (Gardaland, Canevaworld, Movieland) nebo se vydat do blízké Verony navštívit Arenu a sídlo Kapuletových (Casa Giulietta).

Ubytování

Levné ubytování na Lago di Garda

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*